Přívoz u pana Sluníčka.

Pro dětskou duši nepopsatelný zážitek a dobrodružství.

Z náměstí hned vedle bývalé hospody vedla cesta dnes zvaná Roztocká tajuplným údolím vetknutým do okolních skal . Hluboký kaňon lemoval potůček vycházející od studní pod statkem, který se dokázal za deště změnit v dravou řeku . Po stráních zvláště na pravé straně lemovaný  chatičkami a domky, ke kterým vedly  mnohastupňové schodiště . Bylo krásné pozorovat tyto domky jejich dvorky z nadhledu a pozorovat život na miniaturních dvorcích a zahrádkách, kačeny v jezírkách  a mnohdy i bujnou vegetaci. Často vznikaly postupem času i lanovky pro dopravy nákupů, materiálu a topiva.  Postavit v té době takové stavení bylo o pořádné fyzičce .Víc práce jak na stavbě, bylo tam materiál jenom dostat.Ale pro majitele , klid, romantika a krásný výhled stál určitě za tu dřinu.

 Dnes už je cesta vyasfaltována a průjezdná pro osobní auta,ale stoupání je opravdu příkré a v zimním období to není sranda asi projet. Byla tam ještě jedna cesta , hned od zámku vedle  jednotřídky, byla cesta přes louky statku, na kterém se pásl dobytek a koně. Říkalo se jí ,,Kozlovka“ , dalo se tam při suchu také projít a zkrátit si cestu. Nevím jestli to ještě je , louky byly rozparcelované a dnes tam stojí spousty nových domků, ale část stezky je ještě vidět po Roztocké cestě asi ve 2 třetinách po levé straně.

 

Na konci sestupu se otevíral otevřený výhled na řeku Vltavu Roztoky  a ,,Penicilinku“, vpravo vedla cesta podle náplavky ke zdymadlu a do Klecan a nalevo se dalo dojít po náplavce přes  Draháňské údolí  až do Troje a k ZOO.

 

 Hned  vlevo za  rozcestím je podlouhlý rybníček, kde se koupávalo. A nad ním se tyčí několik chatek a zde měl chatku i přívozník.

Ale vrátíme se k přívozu, který byl hned u křižovatky v místě, kde stály a stojí velké stromy. V těchto místech byl ukotven přívoz, se kterým se dalo dostat na druhou stranu řeky .

 Vím , že se tu střídaly jak pramice poháněné kladkou tak i motorové, k mé smůle byly častější ty s kladkou.  S tou motorovou to byl zážitek mnohem hezčí, sledovat start motoru trhnutím řemínku navinutého na setrvačník a nebo čištění svíčky, spolu s  kletím a vítězným plivnutím do řeky pana Slunéčka, když se dílo podařilo, to bylo neopakovatelné.

  Miloval jsem jeho historky s druhého břehu Vltavy, o řece samotné , jeho kšiltovku a  věčný úsměv vousaté tváře mého ,, námořníka“.

   Už vůbec pohled na řeku s projížděními se parníky a remorkéry bylo zavonění dálek a výzvou k  dobrodružství, které čekaly na poznání, nehledě na následující cestou vlakem   z nádraží v Roztokách.

   Přívoz pamatuji hlavně koncem 50tých let  a začátkem let 60tých , kdy byl vlastně jedinou spojnicí se světem. Nástupem motorizace už byl asi méně využíván a nahrazován přívozem nad zdymadlem, který je v provozu dodnes.

 Konec byl také zaviněn asi povodněmi , které se přehnaly údolím a voda vystoupala o 9 metrů nad normál. Povodní byl stržen i domek přívozu. Potomci pana Sluníčka ještě asi žijí v  Klecanech.

     Toto  idylické vyprávění  může být ale  doplněno o lidi, kteří pamatují toto jako horor při každodenním dojíždění do práce. Na zimní plískanice, studené poryvy větru údolím řeky a čekáním na přívoz ,kdy jedinou signalizací bylo volání přes řeku.  Na boty rozmáčené blátem a deštěm na gumové  galoše ukryté  ve staré tašce ve křoví.

 Přesto to může být stále hezkým námětem pro nedělní výlet na kole a nebo pěšky.

Autobusem do Zdib , pak přes Brnky do Klecan na vlak a nebo podél řeky do Troje.

 

Pokračování příště, ......................