Zázrak se nekoná

autor | 27.11.2012

Dne 24.11.2012
Tak jsem si zase udělal výlet po pár měsících na lokalitu ,,Zámek Brnky“ .
Očekával jsem nějakou změnu po obdržené dotaci na účet Sdružení pro obnovu a provozování zámku Brnky od památkového ústavu ve výši 1.270 000 Kč.
Bohužel zázrak se opravdu nekoná . Na objekt se nesáhlo, a já pozoruji další nezvratné změny na konstrukci stavby.
Plápolající zbytky plachet chránící obvodové stěny jsou už degradací a povětrnostním vlivem naprosto nefunkční . Dochází k zatékání do obvodového zdiva jenž je už značně narušené , zbytky stropních trámů páčí ve svém uložení hlavní zdivo, objevují se nové trhliny v nosných zdech, které ještě na jaře nebyly. Na stropech bývalé stáje a vchodu do sklepních prostor na severní straně došlo k dalšímu propadu stropní klenby. Stav budovy je opravdu alarmující , přežije-li tuto zimu bude to opravdu zázrak a oprava bude zase jen dražší, ale spíše už dojde ke zhrouceni a nevratným změnám.
Je mi smutno, jak naše společnost dokáže být bezcitná ke své historii , nevím jestli se něco změnilo sametovou revoluci, ale tady určitě ne.
Za zdí zahrady přibývá černá skládka a já si vzpomínám na film Slavnosti sněženek a dva maníky s kýblem barvy, jak přes šablonu malují na ploty a objekty symbolický název ,,Zahrádkáři sobě“.
Je mi opravdu smutno, celá obec prochází prudkým stavebním rozvojem, přibývá chat a rod. domků jak po dešti, to ano. Na webech realitek se objevují nové a nové inzeráty na prodej pozemků na místě bývalých polností . Lidí bude asi přibývat , ale nevím jestli se tu budou cítit dobře, jestli to není jen noclehárna a levné bydlení na periferii Prahy.
Dříve a to bylo mnohem méně obyvatel tu byl krámek, kino, restaurace, škola, kaple, dokonce i doktor.
Dnes už jen ruiny, náletové dřeviny, bodláčí a černé skládky, lhostejnost nezájem.
Sen, jak se mohlo toto náměstí stát znova žijícím centrem obce , kde by se lidé cítili dobře, měli vybavenost takovou, jakou obec má mít, zázemí občanské i kulturní.

Bývalí restituent tuto myšlenku asi neměl a přiznám popravdě, kdo by si tuto kládu na záda mimo nadšence naložil. Po vyplacení restitučních náhrad se snažil celý objekt, včetně pozemků výhodně prodat, bohužel podvodníkovy a tak na výpisu katastru čteme ještě právo zástavní .
Převodem na ,,Sdružení pro obnovení a provozování zámku Brnky “, ve kterém působí i bývalý starosta, se zbavil restituent i odpovědnosti za další osud památky.
A ,,Sdružení pro obnovu zámku“ , to je tajemné jak hrad v Karpatech. Po petici a protestech občanů o prodeji objektu společnosti ,,Centrum pro výzkum energetického využití litosféry, která si tu chtěla v podstatě udělat kanceláře a umístit dílny a vozový park“ naštěstí s této šílenosti sešlo.
A můj názor?
Nevím , hledám jakékoliv informace na webu o tomto sdružení, čekal jsem nějaké programové prohlášení , hledání sponzorů, společníků dotací, názory občanů, inzerátů,
třeba nějaký zápis ze schůze.
Nic, nic, nic.
Chová se někdo takto, kdo opravdu usiluje o to co má v zájmu svého sdružení. ???
Na to ať si každý odpoví sám.
Názorů ve vsi na to je mnoho ,ale nikdo nechce veřejně o tom mluvit , bojí se postihu a nepříjemností . Ale názorů , že to je na pořad Černé ovce je mnoho a já se přesvědčuji po jejich vyprávění , že tyto lidé mají asi pravdu.
Ale abych nebyl jen pesimista , podél Vltavy se rodí nová cyklostezka začíná od bývalého přívozu v ulici Roztocké a bude končit u psího útulku pod Bohnicemi .

Přidat nový příspěvek